LinkedIn

18. júna 2009 sme sa zúčastnili konferencie ,,Stredoeurópske fórum železničných operátorov 2009″, organizovanej Railway Market Forum vo Varšave, v Poľsku. Heslom tohtoročnej konferencie bolo „Efektivita činnosti a konsolidácia trhu v dobe krízy“.

Okrem prednášajúcich z poľských železníc sa tu objavili i zástupcovia spoločností ZSSK Cargo, CER, OKD Doprava, DB Schenker Rail a tiež predstavitelia poľského Ministerstva Infraštruktúry.

Pri stretnutí týchto dvoch strán vždy dochádza k diskusii na tému poplatky za použitie železničnej dopravnej cesty. Dopravcovia si myslia, že sú veľmi vysoké a Ministerstvo, že navýšenie je nutné, pretože nebyť poplatkov, neboli by prostriedky na údržbu železničných tratí a ešte viac by sa znížila priemerná rýchlosť vlakov.

Rovnako tak stretnutie zástupcov PKP Cargo so súkromnými dopravcami vyvoláva dosť emócií, a to z dôvodu monopolistických praktik hlavného poľského národného dopravcu, ktorý oznámil reštrukturalizáciu a plánované prepustenie cca 7000 ľudí.

Okrem veľmi zaujímavých prednášok a diskusie bol v priebehu konferencie priestor tiež na nadväzovanie neformálnych vzťahov a jednania s firmami zo železničného oboru.